Paylaş!

Pamukkale’de Gezilecek 10 Yer

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Pamukkale bir yanında eşsiz tarihi, öte yanda eşsiz güzellikleri ile gezmelere doyamayacağınız bir konum olma özelliği taşıyor. Bu içeriğimizde sizlere “Pamukkale’de gezilecek yerler nerelerdir?” Pamukkale’nin doğal güzellikleri neler?”, “Karahayıt gezilecek yerler nelerdir?” gibi sorularınıza yanıt bulacağız.

O zaman hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

1- Pamukkale Travertenleri

Pamukkale denilince ilk akla gelen elbetteki Pamukkale Travertenleri. Dünyada eşi benzerine az rastlanan bu muhteşem oluşum aynı zamanda Denizli’nin Beyaz Cenneti ismi ile de bilinir. Ülkemizden ve dünyanın en uç noktalarından insanların görmek, keşfetmek için geldiği bu masalımsı yerde kendinizi bir masal kahramanı olarak hissettirecek.

2- Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Öyle bir yer ki hem doğal güzellikleri hem de birbirinden ilginç detaylar barındıran tarihi bir arada tutabiliyor. Evet hala Pamukkale’den konuşuyoruz. Hierapolis Antik Kenti’nin nam-ı diğer M.Ö 190 yıllarına ışık tutan kutsal kentin arkeoloji müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Helenistik tarzından ödün vermeyen bu güzel kentte Romalıların inşa ettiği yapılara göz atmayı ihmal etmeyin diyoruz.

3- Karahayıt Kaplıcaları

Peri masalı gibi bir güzelliğin yanında elbette bir termal su olmalıydı değil mi? Evet en az Pamukkale Travertenleri kadar ihtişamlı Karahayıt Kaplıcaları da Pamukkale’de gezilecek en eşsiz mekanlardan biri. Ege bölgesinin şifa dolu bölgesi Karahayıt kaplıcalarına gelerek şifa bulabilir, sıcacık termal suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Karahayıt Kaplıcaları Pamukkale ilçesinin yalnızca 5 km kuzey bölgesinde yer almaktadır. Buraya özel araçlarınızla ya da düzenlenen dolmuş seferleri ile ulaşabilmek de mümkün.

4- Laodikya Antik Kenti

Denizli’nin en eski yerleşim yeri olarak bilinen Laodikya Antik Kenti, gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri. Her bir yanından antik döneme ışık tutan eserler çıkartılan antik kentte gelerek bundan yıllar öncesine ışınlanmış gibi hissedebilirsiniz.

5- Pamukkale Natural Park

Pamukkale Travertenlerinin eşsiz güzelliğinde bir demli çay içmek ister misiniz? O zaman adresiniz Pamukkale Natural Park olmalı. Ziyaretçilerini kocaman göleti içinde yüzen ördek ve kazlarını hem besleyip hem çayınızdan yudum alabileceğiniz muhteşem manzaralı bir huzur durağı. Pamukkale’ye geldiğinizde buraya mutlaka uğramalısınız.

6- Pamukkale Antik Havuz

Bundan yıllar yıllar önce Hierapolis’te yaşanan bir depremle nasıl ortaya böyle bir güzellik çıkabilir ki değil mi? Pamukkale’de yapılacaklar listesi içine mutlaka eklemeniz gerekenlerden biri de bu muhteşem havuz olmalı. Termal suları sayesinde rahatlayacağınız ve birçok hastalığa da çare bulabileceğiniz bir yer mi arıyorsunuz? O zaman mekanınız belli…

7- Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale’ye gelinir de UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan, her bir yanından halen devam eden kazılarla tarih fışkıran Hierapolis Antik Kenti’ne uğramadan olur mu? Dünyada halen belirgin bir şekilde korunan Medusa figürünü bulabileceğiniz bu kentte Bizans eserleri arasında dolaşmak mümkün.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Hierapolis Antik Kenti gezilmeye değer.

8- Hierapolis Antik Tiyatro

Denizli manzarası eşliğinde bir tiyatro izlemek mi? Ne de güzel olurdu değil mi? Muhteşem bir göz ziyafeti çekeceğiniz Hierapolis Antik Kenti’nde Anfi Tiyatro’ya da mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Antik havuzun üzerindeki dik rampanın ardında kalan anfi tiyatro sizler muthiş bir manzara vaad ediyor.

9- St. Philippe Martrian Kilisesi

İncil’de adı geçen kiliselerden biri olma özelliği taşıyan – St. Philippe Martrian Kilisesi de Pamukkale’de gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezlerinden biri kuşkusuz.

10- Apollon Tapınağı

Şifalı suların kenti olan Hierapolis Antik Kenti, içerisinde pek çok hamam bulundurduğu gibi aynı zamanda Pamukkale antik tiyatro, Apollon Tapınağı gibi önemli antik eserlerde alanda yer alıyor.